wysokie składowanie w magazynie
Baza wiedzy

Magazyny wysokiego składowania. Gdzie się sprawdzają i jak je efektywnie budować?

Jak jest zbudowany magazyn wysokiego składowania? Jakie są korzyści, zastosowania i technologie, które można w nich wykorzystać?

W tej publikacji — spis treści:

1. Co to jest magazyn wysokiego składowania?
2. Jak jest zbudowany magazyn wysokiego składowania?
3. Korzyści magazynów wysokiego składowania
4. Bezpieczny magazyn


Magazyn wysokiego składowania to budynek, w którym przestrzeń magazynowa zostaje maksymalnie wykorzystana. Głównie dlatego, że regały z towarami są znacznie wyższe niż w standardowym magazynie. Skutkuje to ogromną efektywnością i optymalizacją procesów związanych z wytwarzaniem i przechowywaniem produktów. Magazyn o podwyższonej wysokości pozwala składować dużą ilość towarów również na działkach o ograniczonej powierzchni, a zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć na inne elementy infrastruktury (np. parking, drogi transportowe czy inne budynki użytkowe).

Co to jest magazyn wysokiego składowania?

hala wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania nie posiada jasno określonej definicji, nie określają jej precyzyjnie przepisy BHP ani inne polskie normy. Przyjmuje się jednak, że hale wysokiego składowania to rodzaj magazynu, wyszczególniony na podstawie kryterium wysokości. W opracowaniach na temat gospodarki magazynowej znajdziemy informację, że budynki magazynowe przekraczające 7.2m wysokości to magazyn wysokiego składowania. Wyróżnia się również magazyny średniego i niskiego składowania. Ich klasyfikacja przedstawia się następująco:

  • magazyny niskiego składowania (do 4,2 m),
  • magazyny średniego składowania (powyżej 4,2 do 7,2 m),
  • magazyny wysokiego składowania (powyżej 7,2 m).

Dodatkowo, zgodnie z § 8 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (Dz.U. 2015 r., poz. 1422),  budynki magazynowe podzielono na:

  • niskie (do 12 m),
  • średniowysokie (do 25 m),
  • wysokie (do 55 m),
  • wysokościowe (powyżej 55 m).

W praktyce każdy z budynków powyższej klasyfikacji magazynów może funkcjonować jako magazyn wysokiego składowania, ponieważ przekracza wspomniane wcześniej 7,2m wysokości.

Najważniejszą zaletą tak wysokich magazynów jest ich zwiększona wysokość użytkowa, która wprost przekłada się na lepsze zagospodarowanie kubatury budynku (regały do magazynowania towarów mogą wypełnić większą część powierzchni magazynu, przez co wykorzystuje się ją w możliwie najbardziej optymalny sposób).

Budowa magazynów wysokiego składowania, w których znajduje się wiele regałów rozlokowanych na dużej powierzchni wymaga zastosowania automatyzacji, w tym automatycznych systemów składowania.

Jak jest zbudowany magazyn wysokiego składowania?

budowa magazynu wysokiego składowania

Tego rodzaju budynki są wyposażone w wiele sprzętów i technologii, które pomagają sprawnie zarządzać zatowarowaniem i prowadzić procesy z ograniczeniem czynnika ludzkiego, tam gdzie to możliwe (przez np. zautomatyzowane systemy do układania palet na regałach czy specjalne linie przesyłu towarów wewnątrz hali).

Obiekt wykorzystujący tego rodzaju technologie nazywamy automatycznym magazynem wysokiego składowania. Jest to najczęściej spotykany rodzaj magazynu w logistyce, ze względu na dużą dynamikę procesów magazynowania i dystrybucji oraz szeroką skalę działania. Zautomatyzowane magazyny o zwiększonej wysokości stosuje się również w przedsiębiorstwach, których działalność opiera się na produkcji towarów i ich szerokiej dystrybucji, często na odległe rynki.

Wśród podstawowych sprzętów, które spotkamy w budynkach magazynowych wysokiego składowania, znajdziemy:  

  • wielopoziomowe regały  o dostosowanych wymiarach, rozlokowany w sposób umożliwiający maksymalne wykorzystanie kubatury budynku,
  • zautomatyzowane transportery, przenośniki oraz układnice i dźwignice, pozwalające przenosić i układać towary w wyznaczonych miejscach, automatycznie, bez udziału lub z niewielkim udziałem pracowników,
  • doki i rampy przeładunkowe, które starannie planujemy na etapie projektu magazynu. Ich odpowiednie rozmieszczenie determinuje sprawny przebieg drogi towaru od i do hali, a także wpływa na optymalizację procesów jako część dobrze zaplanowanego ciągu komunikacyjnego.

Magazyny wysokiego składowania to zarówno ogromne, w pełni zautomatyzowane budynki jak i obiekty, w których prowadzona jest działalność o mniejszej skali, w których nie wszystkie procesy przebiegają w sposób automatyczny. Niezależnie od wielkości i stopnia wykorzystania technologii, w każdym magazynie wykorzystuje się wózki widłowe, dostosowane do  wysokości regałów.

Konstrukcja nośna hali wysokiego składowania wykonywana jest najczęściej z profili walcowanych, stanowiących jednocześnie konstrukcję dachu i ścian. W wielu przypadkach konstrukcja regałów ma dwa zadania: umożliwić składowanie materiałów a także, zwłaszcza w przypadku bardzo wysokich magazynów - pełnić funkcję nośną obiektu.

Korzyści magazynów wysokiego składowania 

przegląd korzyści

Najważniejszą zaletą tego rodzaju magazynów jest optymalizacja powierzchni przeznaczonej na składowanie towarów. W praktyce oznacza to z jednej strony oszczędność miejsca, przez jego maksymalne wykorzystanie a z drugiej oszczędność kosztów (związanych np. z zakupem gruntu czy mniej efektywnym składowaniem “niskim”).

Szerokie możliwości w zakresie automatyzacji oraz wykorzystanie technologii stalowej pozwala na dostosowanie hali do składowania różnego rodzaju towarów: elektronarzędzi, komponentów mechanicznych, sprzętów RTV/AGD, artykułów tekstylnych i innych, w tym również artykułów spożywczych. W obiektach tego typu można również składować zróżnicowane towary w tym samym czasie, co jest istotne dla firm, które prowadzą zdywersyfikowaną produkcję lub planują w przyszłości zmiany w swoim modelu biznesowym.

Magazyny wysokiego składowania to niemal zawsze budynki stalowe. Najważniejszymi zaletami tej technologii jest krótki czas budowy i jej relatywnie niski koszt. Inwestorzy chwalą obiekty w konstrukcji stalowej za bardzo szerokie możliwości dostosowania hali do własnych potrzeb, w tym możliwość instalacji branżowych (np. wentylacyjnych, sanitarnych, teleinformatycznych i automatyzujących produkcję).

Automatyzacja magazynów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, jest bardzo istotna. Wykorzystanie rozwiązań automatyki przemysłowej pozwala zachować kontrolę nad skomplikowanymi procesami, zachodzącymi na terenie hali magazynowej. Dzięki nim, możemy również unikać błędów związanych z tzw. czynnikiem ludzkim, tj. błędami personelu. Informatyzacja pozwala wykorzystać potencjał pracowników do zarządzania procesami, a ich obsługę zostawić maszynom. Słowem, automatyczny magazyn wysokiego składowania sprzyja zachowaniu kontroli nad prowadzoną działalnością, w tym dotrzymywaniu zobowiązań w zakresie terminów dostaw oraz ewidencją składowanych towarów. 

Podsumowując, hale umożliwiające wysokie składowanie, to rozwiązanie korzystne dla  przedsiębiorstw, które nie posiadają dużej powierzchni gruntów, składują produkty różnego rodzaju lub ich działalność wymaga bardzo precyzyjnego ewidencjonowania towarów. Niezależnie od branży, w której działa przedsiębiorstwo, magazyny wysokiego składowania to rozwiązanie praktyczne, które pozwala realnie zwiększyć wydajność prowadzonych procesów.

Bezpieczny magazyn

bezpieczeństwo w magazynie

Jak już wspominaliśmy, przepisy BHP nie definiują precyzyjnie czym jest magazyn wysokiego składowania, należy jednak założyć, że obowiązują w nim wszystkie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w budynku magazynowym. Formalnie natomiast, podstawą prawną działania magazynów wysokiego składowania jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W rozporządzeniu tym zawarto informacje o obowiązkach pracodawcy, zasadach organizacji pracy i wymaganiach w zakresie sposobu składowania towarów, w tym o maksymalnych dopuszczalnych obciążeniach regałów i półek. 

Eksploatacja hali wysokiego składowania (szczególnie szeroko zautomatyzowanej) może być bardziej skomplikowana od eksploatacji tradycyjnego magazynu, dlatego dla bezpiecznego funkcjonowania należy zapewnić odpowiednie przeszkolenie personelu.

Nasi konstruktorzy każdy projekt hali opracowują zgodnie z aktualnymi normami prawnymi i dobrymi praktykami budownictwa przemysłowego. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło nam wypracować własny system kontroli jakości, dzięki czemu gwarantujemy naszym Klientom profesjonalny projekt i terminową realizację inwestycji. Dajemy również gwarancję bezpieczeństwa, za którą bierzemy pełną odpowiedzialność.

, ASBO

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyny wysokiego składowania. Gdzie się sprawdzają i jak je efektywnie budować?

wpisy z bazy wiedzy

Hala produkcyjna stalowa - jak przebiega budowa, projektowanie i jakie są wymogi?

wpisy z bazy wiedzy

Hale sklepowe i usługowe: jak wznieść trwały handlowy obiekt stalowy?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Dział Handlowy
Dział Handlowy

+48 535 554 750






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania