W planach nowa inwestycja? A może firma tak szybko się rozwija, że brakuje miejsca na nowe biura i magazynowanie towarów? W takich sytuacji warto rozważyć budowę nowej hali. Najważniejsze, by był to obiekt, który posłuży przez wiele lat a koszt jego budowy zostanie maksymalnie zoptymalizowany.
W tej publikacji — spis treści:1. Od czego zacząć?
2. Dlaczego warto?
3. Ile to kosztuje?
4. Hale stalowe zyskują na popularności
Budowa nowej hali zawsze jest poważną inwestycją i wiąże się z określonymi, relatywnie wysokimi wydatkami. Dlatego warto się do tego procesu dobrze przygotować. Najistotniejsze, by uniknąć błędów, które w przypadku tak dużej inwestycji mogłyby oznaczać nawet setki tysięcy złotych strat.
Zwłaszcza że koszty postawienia tego typu obiektów, w porównaniu z tradycyjnymi halami murowanymi, są zdecydowanie niższe.
Inwestorzy, którzy planują postawienie hali murowanej, muszą uwzględnić w swoich kalkulacjach również koszt stworzenia fundamentów, zakup materiałów budowlanych, opłaty za realizację usług budowlanych, itp. W przypadku hali stalowej, cały proces można przeprowadzić zdalnie, zlecając wykonawcy pełen zakres prac – od projektu, przez skompletowanie dokumentacji po zagospodarowanie ternu i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Od czego zacząć?
Rozpoczynając przygotowania do budowy hali w konstrukcji stalowej trzeba najpierw określić do czego będzie ona wykorzystywana i jakie warunki należy zapewnić magazynowanym późnej towarom. Warto już na wstępie określić czy istnieje prawdopodobieństwo rozbudowy obiektu w przyszłości, np. o część administracyjno-biurową.
Myśląc o kosztach budowy hali kompleksowo, konieczne jest bowiem wzięcie pod uwagę nie tylko ceny samej konstrukcji stalowej, ale także późniejszej jej eksploatacji oraz możliwości dalszego przekształcania w zależności od potrzeb.
By obliczyć cenę za metr kwadratowy hali stalowej nowej hali stalowej trzeba wziąć pod uwagę cztery składowe:
- 1. Koszty przygotowawcze, na które składają się m.in. pozwolenie na budowę oraz odpowiednie przygotowanie terenu.
- 2. Następnie koszty samej budowy, czyli cenę zaprojektowania i zbudowania obiektu.
- 3. Koszty wykończenia, a więc kwoty, które trzeba będzie zapłacić za okna, drzwi, bramy, dostosowanie mediów czy zaaranżowanie wnętrz.
- 4. Ostatni element, o którym należy pamiętać to późniejsze koszty eksploatacji hali w konstrukcji stalowej, na które będzie się składało m.in. ogrzewanie, oświetlenie, naprawy, itp.
Dopiero po dookreśleniu wszystkich tych czynników poznamy prawdziwy koszt całej inwestycji.
Hale stalowe są tworzone ze stalowego szkieletu oraz płyt wielowarstwowych, pełniących rolę wypełnienia ścian. Poza wyjątkowymi przypadkami, tego rodzaju obiekty są uznawane za najlepsze rozwiązanie dla poszukujących powierzchni magazynowych.
Dlaczego warto?
Do głównych zalet hal zbudowanych ze stali należy:
- trwałość,
- nowoczesność,
- stosunkowo łatwa budowa i rozbiórka,
- funkcjonalność
- oraz szeroki wachlarz zastosowań.
Wymagają one co prawda podobnych formalności jak konstrukcje murowane, jednak czas budowy jest dużo krótszy. Istotne jest również, że technologie budowy tego typu budynków pozwalają na tworzenie większych pomieszczeń bez stawiania podpór. Dodatkowo, halę stalową można znacznie łatwiej rozbudować niż obiekt murowany. Natomiast w przypadku rozbiórki można sprzedać nawet do 90% elementów użytych do jej budowy . Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne – nowoczesne hale stalowe to lekkie, designerskie bryły o reprezentacyjnym charakterze.
Ile to kosztuje?
Koszt budowy hali stalowej zależy od typu konstrukcji, wielkości budynku i sposobu oraz stopnia wykończenia określonego w umowie.
Wybierając ofertę zbudowania stalowej hali magazynowej warto zwrócić uwagę na jej zakres i przeanalizować wszystkie elementy składowe. W wielu przypadkach może okazać się, że na pierwszy rzut oka najtańsza oferta w praktyce wcale taka nie jest. Wszystko bowiem zależy od użytych materiałów, stopnia wykończenia oraz wykonawcy inwestycji.
Rozważając różne oferty budowy hali , koniecznie trzeba szczegółowo przeanalizować cały zakres oferty. Należy zwrócić uwagę czy oprócz projektu i konstrukcji stalowej w wycenie zawarto koszty materiałów, transportu, wykończenia i robocizny. Należy również określić stopień wykończenia hali stalowej a także z góry określić montaż elementów uzupełniających, takich jak okna, drzwi czy rynny. Słowem, należy sprawdzić czy przestawiona oferta ma charakter kompleksowy i nie wygeneruje dodatkowych kosztów na kolejnych etapach realizacji. Ma to szczególne znaczenie gdy inwestorzy spieszą się z realizacją i nie mają czasu na podejmowanie rozmów z innym wykonawcą kiedy proces budowy jest już na zaawansowanym etapie.
Warto więc wiedzieć, że uczciwa oferty na budowę hali stalowej zawsze powinna zawierać takie elementy jak:
- · projekt i obliczenia statyczne konstrukcji stalowej zgodne z PN,
- · opis konstrukcji, czyli m.in. elementy nośne, płatwie dachowe, obudowę ścian i dachu, rynny, spusty,
- · koszt dostawy materiałów na plac budowy,
- · koszt wykonania fundamentów
- · oraz nadzór koordynatora budowy.
Odpowiednio sporządzona kalkulacja powinna też zawierać szczegółowe określenie parametrów konstrukcji nośnej i materiałów wykończeniowych, np. ścian i dachów.
Hale stalowe zyskują na popularności
Biorąc pod uwagę nie tylko niższe koszty inwestycji, ale również krótszy czas budowy, coraz popularniejsze stają się hale w konstrukcji stalowej, natomiast w przeszłość odchodzą powoli tradycyjne technologie murowane. Lekkie hale stalowe są nie tylko korzystną cenowo alternatywą, ale również posiadają szereg innych zalet, m.in. dużo większe możliwości dostosowania ich do realnych potrzeb użytkownika.
Mają również bardzo szerokie zastosowanie – używane są nie tylko jako magazyny, ale również jako obiekty produkcyjne, rolnicze, handlowe, usługowe czy biurowe. To wszystko sprawia, że inwestorzy znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu, stawiają właśnie na ten rodzaj budownictwa przemysłowego.