systemowe hale stalowe
Baza wiedzy

Systemowe hale stalowe: jakie są ich rodzaje, ceny i kto może skorzystać?

Kto może na nich skorzystać? Jak kształtują się ceny?

W tej publikacji — spis treści:
1. Rodzaje hal stalowych
2. Hale stalowe magazynowe
3. Hale produkcyjne
4. Hale komercyjne i markety
5. Od czego zależą ceny hal stalowych?
6. Hale stalowe systemowe - dla kogo?


Ze względu na wiele zalet (przede wszystkim relatywnie niski koszt i krótki czas budowy), hale stalowe znalazły zastosowanie w wielu branżach - jako powierzchnie magazynowe, produkcyjne czy też komercyjne.

Szybki montaż (halę o wymiarach 1000 metrów kw. można wybudować w około 25 dni) oraz możliwość dostosowania do wymagań prowadzonej działalności sprawia, że coraz więcej inwestorów wybiera je zamiast budynków murowanych.

Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje hal oraz co zyskuje klient, decydując się na inwestycję? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące lekkich hal stalowych.

Rodzaje hal stalowych

rodzaje hal systemowych

Przyszłe zastosowanie hali stalowej decyduje o tym, w jaki sposób ją zbudujemy. Aby dostosować obiekt do funkcjonowania w wybranej branży (produkcyjnej, logistycznej, rolniczej czy też usługowej), dobieramy odpowiednie komponenty oraz infrastrukturę - instalacje branżowe, technologiczne i  elementy wykończeniowe. Jakie konkretnie?

Hale stalowe magazynowe

Najpopularniejsze zastosowanie hal, to wykorzystanie ich jako powierzchni magazynowych  - między innymi jako  magazyny wysokiego składowania, chłodnie czy kompleksy logistyczne . Uniwersalność lekkich hal stalowych pozwala nam dostosować ich budowę do każdego z wymienionych zastosowań (przede wszystkim za pomocą dodatkowego osprzętu, takiego jak chłodnice, rampy załadunkowe czy instalacje sanitarne).

Nasi klienci coraz częściej decydują się na budowę magazynu wysokiego składowania, a więc budynku o wysokości powyżej 7,2 metra. Możliwości konstrukcyjne hali w tym przypadku nie są w żaden sposób ograniczone, a obiekt zaprojektowany przez naszych konstruktorów może mieć dowolną wysokość.

Planujemy również drogi transportowe przeznaczone dla sprzętu dedykowanego dla magazynów wysokiego składowania. Wyznaczając takie drogi, stosujemy się do przepisów BHP, które określają ich szerokość jako umożliwiającą bezpieczne operowanie środkami transportu. Projektując halę, uwzględniamy również gabaryty maszyn, które będą pracowały w magazynie.

Magazyn wysokiego składowania to rozwiązanie, które polecamy inwestorom, chcącym maksymalnie wykorzystać powierzchnię budynku oraz prowadzić dokładną ewidencję składowanych towarów.

Budując chłodnie, konstrukcję stalową obudowujemy ścianami wykonanymi z izolowanych płyt warstwowych. Ponadto, hale stalowe o tym przeznaczeniu przygotowujemy do montażu urządzeń chłodniczych (takich jak chłodnice czy agregaty). Chłodnie funkcjonują najczęściej jako magazyny żywności i płodów rolnych. 

Natomiast hale o przeznaczeniu logistycznym, w których przepływ składowanych towarów jest dynamiczny, potrzebują odpowiedniej stolarki otworowej oraz elementów umożliwiających załadunek materiałów do przewozu. Dlatego też, hale stalowe tego typu wyposażamy najczęściej w rampy załadunkowe, odbojnice, osłony oraz - przede wszystkim - szerokie bramy wjazdowe.

Aby zapewnić bezpieczeństwo transportu wewnątrz hali, infrastrukturę uzupełniamy o  takie elementy jak taśmy antypoślizgowe czy lustra obserwacyjne.

Ze względu na szerokie spektrum możliwości wykonania oraz wyposażenia stalowych hal magazynowych, budujemy je dla klientów z takich branż jak:

  • branża kurierska oraz pocztowa,
  • rolnictwo,
  • przemysł ciężki,
  • militaria,
  • przemysł spożywczy,
  • zarządzanie odpadami.

Hale produkcyjne

Zakłady przemysłowe przenoszą swoją produkcję do hal stalowych z kilku powodów. Obiekty te są ergonomiczne oraz tańsze w budowie i eksploatacji niż budynki murowane. Ponadto, budowa hal w konstrukcji stalowej umożliwia pełne dostosowanie do funkcjonowania w wybranej branży (np. odpowiedniego ogrzewania i wentylacji dla marketów, dostosowania bram i doków załadunkowych w logistyce). 

Hale, które budujemy,  mogą mieć powierzchnię nawet do kilkuset metrów kwadratowych , dzięki czemu możliwe jest wygodne rozplanowanie nawet zaawansowanych linii produkcyjnych. W dużych halach stalowych inwestor może zorganizować zarówno produkcję jednostkową jak i seryjną (linie transportowe, technologiczne, montażowe czy też przeznaczone do pakowania). 

Co bardzo istotne, oprócz powierzchni produkcyjnej (i magazynowej), w halach stalowych możemy wydzielić pomieszczenia administracyjne. W takim przypadku, cała działalność przedsiębiorstwa zostaje skupiona w jednym obiekcie.

Dzięki temu, lekkie hale stalowe, funkcjonujące jako obiekty produkcyjne, znalazły zastosowanie w takich branżach jak:

  • automotive,
  • produkcja stolarki okiennej i drzwiowej,
  • stolarnie,
  • przemysł ciężki,
  • produkcja opału,

Jakie cechy hal decydują o tym, że sprawdzają się one w wymienionych branżach? Przede wszystkim jest to możliwość dostosowania infrastruktury budynku do danego przedsięwzięcia. Dla przykładu, takie obiekty jak stolarnie czy też linie produkcyjne do wytwarzania pelletu, wymagają odpowiedniej wentylacji. Planujemy wtedy montaż wentylacji mechanicznej, spełniającej wymagania dla pomieszczeń narażonych na duże zapylenie.

Dla przemysłu ciężkiego i automotive, ważna jest wytrzymałość i nośność posadzki. W fazie projektowej hali produkcyjnej, dostosowujemy jej grubość oraz twardość do ciężaru maszyn, które będą poruszały się po obiekcie. Co więcej, podczas projektowania posadzki, na życzenie klienta uwzględniamy dodatkowe rozwiązania, takie jak np. wykopy pod kanały warsztatowe.  

Projektując obszar produkcyjny, pamiętamy jak ważne są odpowiednie drogi komunikacyjne. Brak ograniczenia powierzchniowego hali sprawia, że wytyczenie takich dróg nie jest problematyczne, nawet w przypadku znacznej ilości maszyn. Dobrym przykładem uniwersalności hal stalowych jest zastosowanie ich w firmach produkujących pojazdy szynowe. Obiekty te możemy z powodzeniem  wyposażyć w suwnice, pomosty oraz najazdy szynowe wraz z kanałami.

Hale komercyjne i markety

Lekkie konstrukcje stalowe doskonale sprawdzają się także jako hale wystawowe oraz handlowe.

  • Projektując takie obiekty, pamiętamy, by zapewnić możliwość komfortowego przebywania dużej ilości ludzi w jednym momencie.
  • W tym celu w projekcie uwzględniamy odpowiednie wyposażenie higieniczno-sanitarne (np. toalety i pomieszczenia gospodarcze) oraz komunikacyjne, czyli przede wszystkim drogi ewakuacyjne.
  • Halę uzbrajamy również w instalacje technologiczne (sanitarne, kanalizacyjne, elektryczne i telekomunikacyjne). 

Infrastrukturę hali komercyjnej dostosowujemy w taki sposób, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, w każdym projekcie uwzględniamy drogi ewakuacyjne. Dobieramy również odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną oraz rodzaj wentylacji (mechanicznej lub grawitacyjnej), kierując się możliwością przebywania w budynku znacznej liczby osób.

Aby market lub hala wystawowa mogły działać przez cały rok, wykorzystujemy ściany z izolowanych płyt warstwowych (gwarantujących utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu) oraz system ogrzewania.

Od czego zależą ceny hal stalowych?

Ceny hal stalowych zależą od wielu czynników i zawsze ustalamy je indywidualnie dla każdej inwestycji. Najbardziej kluczowe jest jednak zastosowanie obiektu. Niezbędne instalacje, dodatkowe wyposażenie oraz elementy wykończeniowe są głównymi składowymi ostatecznej ceny hali. Przy sporządzaniu oferty określamy również, czy hala ma być izolowana (ocieplana) czy nie.

Cena za m2 hali stalowej nieocieplanej jest wyraźnie niższa niż w przypadku wariantu izolowanego. Wynika to bezpośrednio z zastosowanych komponentów (blacha lub płyty warstwowe).

Na cenę wymiernie wpływają oczywiście gabaryty hali - koszt rośnie wraz z rosnącym metrażem. Cennik hal opartych o lekkie konstrukcje stalowe w każdym przypadku ustalamy indywidualnie, po wcześniejszym określeniu potrzeb inwestora.

Hale stalowe systemowe - dla kogo?

Działając już ponad dekadę na rynku, możemy z przekonaniem stwierdzić, że hale stalowe sprawdzą się w każdej branży. Jako producent hal stalowych wykonaliśmy dziesiątki realizacji, które w razie potrzeby dostosowaliśmy do nawet najbardziej nietypowych potrzeb (takich jak przeszklone fasady, niestandardowo rozlokowane ciągi komunikacyjne, gabaryty czy rozwiązania w zakresie estetyki) 

Po lekkie hale stalowe sięgają często inwestorzy, którzy planują rozbudowę linii produkcyjnej i w konsekwencji zwiększenie produkcji. W tym przypadku, oprócz uniwersalności hali, ważną rolę odgrywa szybkość montażu. Wygrany przetarg czy duże zamówienie, nierzadko są obarczone krótkim terminem realizacji. Właśnie w takich sytuacjach idealnie sprawdzi się hala stalowa. Ponadto, hale dają możliwość efektywnego łączenia powierzchni magazynowej czy też przemysłowej z administracyjną. To ogromna korzyść, ponieważ decydując się na takie rozwiązanie,  inwestorzy mogą prowadzić działalność w jednym budynku. 

Rozwój branży budowlanej sprawił, że powstaje wiele składów budowlanych. Często są one prowadzone pod gołym niebem. Inwestycja w małą halę stalową ułatwi składowanie materiałów i pozwoli rozszerzyć ofertę o specjalne towary, wymagające ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Hale stalowe znajdą więc zastosowanie w każdej branży i w każdym biznesie - niezależnie od skali działania. Planujesz wybudowanie własnej hali? Skontaktuj się z nami - nasi doradcy przedstawią Ci wstępną ofertę już w 48 godzin.

ASBO, ASBO

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyny wysokiego składowania. Gdzie się sprawdzają i jak je efektywnie budować?

wpisy z bazy wiedzy

Hala produkcyjna stalowa - jak przebiega budowa, projektowanie i jakie są wymogi?

wpisy z bazy wiedzy

Hale sklepowe i usługowe: jak wznieść trwały handlowy obiekt stalowy?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Dział Handlowy
Dział Handlowy

+48 535 554 750






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania