HALE STALOWE PRODUKCYJNE I MAGAZYNOWE
Baza wiedzy

Hale stalowe produkcyjne — jak są zbudowane?

Hale produkcyjne w konstrukcji stalowej

Specyfika hal stalowych o przeznaczeniu produkcyjnym

Hala stalowa o charakterze produkcyjnym nie odbiega specyfiką od hal o innym przeznaczeniu. Podstawą każdego budynku tego rodzaju są fundamenty, które mogą występować w dwóch wariantach:

  • Bezpośrednie – przekazują obciążenia na grunt.
  • Głębokie – przekazują obciążenia pośrednio.

Jednym z najważniejszych elementów hali jest konstrukcja. W tego typu budynkach oferujemy jej dwa rodzaje, które mają inne zadania oraz charakteryzują się zróżnicowaną specyfikacją:

  • Konstrukcja żelbetowo-murowa.
  • Konstrukcja stalowa.

Konstrukcja żelbetowo-murowa to przede wszystkim słupy, podciągi, ściany, nadproża i schody. Konstrukcję stalową natomiast tworzą takie elementy jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle i stężenia. Zadaszenie hal stalowych wykonujemy w wariancie izolowanym, w dwóch technologiach:

  • Za pomocą płyt warstwowych.
  • Jako dach membranowy.

Dach jest również wyposażany w jeden z dwóch systemów odwodnienia (grawitacyjny lub podciśnieniowy).  Analogicznie wykonujemy obudowę ścian zewnętrznych, w formie izolowanej. Elementy stolarki otworowej, instalacje branżowe i technologiczne dostosowujemy do branży, w jakiej będzie funkcjonowała hala.  

Proces powstawania hal stalowych produkcyjnych

Obok jakości każdego elementu składowego hali, równie ważna jest technologia wznoszenia takiego obiektu. Jako producent hal stalowych z wieloletnim doświadczeniem, oferujemy kompleksową obsługę tego wieloetapowego procesu. Schemat powstawania hali stalowej, według którego pracujemy, składa się z kilku najważniejszych etapów:

  1. 1. Określenie potrzeb inwestora – na tym etapie określamy preferencje klienta. Wywiad przeprowadzam szczegółowo, aby dostosować późniejszą koncepcje do potrzeb.
  2. 2. Kompletacja niezbędnej dokumentacji oraz uzyskanie pozwoleń – obejmuje wszelkie działania związane z dokumentacją formalno–prawną.
  3. 3. Koncepcja oraz projekt finalny – przełożenie wytycznych inwestora oraz uwarunkowań infrastrukturalnych na projekt architektoniczno-budowlany.
  4. 4. Rozpoczęcie budowy oraz wszystkie prace budowlane – roboty budowlane dzielimy na kilka etapów (od prac ziemnych, przez wznoszenie konstrukcji, po prace wykończeniowe). Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego artykułu.

Ostatnim etapem jest zawiadomienie nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Podczas całego procesu powstawania hali inwestor ma wgląd do postępu prac, które prowadzimy zgodnie z wcześniej określonym harmonogramu. W newralgicznych momentach gwarantujemy obsługę geotechnika oraz geodety a całość robót jest nadzorowana przez kierownika budowy

Należy pamiętać, że hale produkcyjne muszą spełniać wymagane normy prawa budowlanego. Działając w ramach tych norm, naszym celem jest optymalizacja produkcji, dlatego też klient może liczyć na innowacyjne rozwiązania z zakresu zagospodarowania przestrzeni, stolarki otworowej bądź zorganizowania dodatkowej przestrzeni administracyjnej. Są to podstawowe czynniki wpływające na wydajność produkcji oraz jej ergonomię i bezpieczeństwo.

Zastosowanie

Hale stalowe produkcyjne, doskonale sprawdzają się w wielu branżach. Ich innowacyjność jest doceniana na całym świecie i z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Możliwość przeniesienia całej działalności (wraz z powierzchnią biurową) do hali stalowej to duża zaleta, dlatego też obiekty te znalazły zastosowanie w prawie każdej dziedzinie życia, między innymi w takich obszarach jak:

  • Produkcja komponentów dla automotive.
  • Produkcja elementów wykończeniowych dla branży budowlanej.
  • Produkcja stolarki okiennej.
  • Produkcja opału (pellet, brykiet).
  • Sortownie śmieci.

To tylko niektóre z zastosowań. Śmiało można stwierdzić, że hala stalowa, profesjonalnie zaplanowana i wykonana, spełni oczekiwania w każdej branży. Możliwość dostosowania tego rodzaju obiektów na wielu płaszczyznach sprawia, że jest rozwiązanie uniwersalne, spełniające swoją funkcję przez wiele lat, nawet w przypadku zmian zachodzących w przedsiębiorstwie, takich jak rozbudowa czy zmiana profilu działalności.

 

KONRAD BIARDA, DORADCA TECHNICZNY, ASBO

ZOBACZ TAKŻE POZOSTAŁE

wpisy z bazy wiedzy

wpisy z bazy wiedzy

Magazyny BTS i BTO - na czym polegają te rozwiązania, jakie są zalety i wady?

wpisy z bazy wiedzy

Magazyny wysokiego składowania. Gdzie się sprawdzają i jak je efektywnie budować?

wpisy z bazy wiedzy

Hala produkcyjna stalowa - jak przebiega budowa, projektowanie i jakie są wymogi?


Kontakt

Bezpośrednio lub poprzez formularz

Dział Handlowy
Dział Handlowy

+48 519 388 330






    Więcej

    Pliki

    Do pobrania